Nawigacja
Strona główna
Kontakt
O szkole
Dokumenty szkolne
E-dziennik
Artykuły
News
Plan lekcji
Materiały dydaktyczne
Kącik matematyczny
Wolontariat
Szukaj
Do pobrania
fun.tv
FAQ
Deklaracja dostępności
Biuletyn informacyjny

Zapraszamy do SP nr 2!
Biuletyn str. 1
Biuletyn str. 2

Od września do czerwca...


Nasz profil na Fb

Doradztwo edukacyjno-zawodowe

Na padlecie znajdziesz informacje, które mogą pomóc w wyborze drogi kształcenia oraz w wyborze drogi zawodowej. Zapraszamy!

Klauzula informacyjna zgodnie z RODO

Klauzula informacyjna zgodnie z RODO


Warsztaty z Polskim Radiem Rzeszów w MZS w Strzyżowie
Napisane przez kgfusion dnia 03/08/2015 22:08
FUN.TV
„Pewnego dnia coś zrobisz, coś zobaczysz albo wpadniesz na pomysł, który pozornie pojawi się znikąd. I poczujesz, że coś w tobie drgnęło, jakieś ciepło w piersi. Kiedy tak się stanie, nie wolno ci tego zignorować. Otwórz umysł i podążaj za tym pomysłem. Podtrzymuj płomień. A wtedy na pewno znajdziesz swój ogień”…

Beth Hoffman – Lato w Savannah



Jeszcze nie tak dawno, bo 13 lutego, cieszyliśmy się z wizyty w Polskim Radio Rzeszów. Wtedy właśnie, poznaliśmy panią Bernadetę Szczyptę – dziennikarkę radiową. Mieliśmy wtedy okazję zapoznać się z pracą dziennikarza radiowego, obejrzeć studia nagrań jak również uczestniczyć w audycji na żywo.
Wtedy to, my – redaktorzy szkolnej telewizji Fun.Tv, mieliśmy okazję zaprosić panią dziennikarz do Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie. Pani Bernadeta, zaproponowała nam przeprowadzenie warsztatów u nas w szkole. Bardzo ucieszyliśmy się na samą myśl ponownego spotkania tej jakże miłej, charyzmatycznej, wesołej i tryskającej energią kobiety. Radość była ogromna. O pomoc w zorganizowaniu warsztatów, poprosiliśmy opiekunkę szkolnej telewizji panią Agnieszkę Witek, która zgodziła się zaplanować spotkanie i zajęła się szczegółami. Po uzyskaniu zgody pana dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie pana mgr inż. Janusza Włodyki, ustaleniu terminu( uzgodniliśmy, że będzie to 6marca 2015r), zabraliśmy się za wybór miejsca i dopracowanie szczegółów.
Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym, jak będą wyglądać warsztaty z panią dziennikarz i byliśmy ogromnie ciekawi. Nigdy wcześniej nie uczestniczyliśmy w takich zajęciach, więc mieliśmy tremę.
Zdecydowaliśmy, że wybierzemy spośród nas 30 osób, chętnych do udziału w warsztatach. Tylko tyle, gdyż warsztaty nie powinny odbywać się w dużych grupach. Wybraliśmy uczniów klas I i III gimnazjum. Uczniów klas pierwszych, aby zachęcić ich do udziału w kolejnych warsztatach, z trzecich aby pokazać z jednej strony zawód dziennikarza a z drugiej miała to być swojego rodzaju niespodzianka – w końcu ostatni rok pozostają w murach naszej szkoły. Na miejsce warsztatów wybraliśmy średnią salę gimnastyczną, ze względu na fakt, że jest tam sporo miejsca i nie musieliśmy się martwić, że podczas zajęć będziemy na siebie wpadać.
Wreszcie nadszedł oczekiwany przez nas dzień.


Już od rana krzątaliśmy się w szkole. Przygotowaliśmy salę, stoliki oraz miejsce , w którym mieliśmy przyjąć naszego gościa. Dzięki panu burmistrzowi – Mariuszowi Kawie, mieliśmy również małą niespodziankę dla pani dziennikarz. W końcu długo oczekiwany gość pojawił się w drzwiach szkoły. Po przywitaniu przez dyrektorem szkoły , rozpoczęliśmy warsztaty. Zaczęliśmy o godzinie 10.00, rozgrzewką, tzw. „ Berkiem”. Zabawa sprawiła, że nieco rozluźniliśmy się i nieco gęsta atmosfera „ zelżała”. Kiedy „ powietrze stało się lżejsze”, usiedliśmy wszyscy w kole. Pani Bernadeta na początek przedstawiła się i wyjaśniła, jaka jest obecnie jej rola w Polskim Radio Rzeszów i jakim działem się zajmuje. Okazało się, że w przeszłości były to relacje z wypadków a obecnie publicystyka. Dowiedzieliśmy się też, że dziennikarze zmieniają co jakiś czas działy, którymi się zajmują. Uznaliśmy to za bardzo ciekawy element tej pracy. Dyskutowaliśmy o pracy dziennikarza, predyspozycjach, emisji głosu, stresie i innych mniej i bardziej radosnych „ stronach medalu”.
Potem zostaliśmy zaproszeni do wspólnej zabawy. Coś na zasadzie „ gimnastyki dla buzi i języka”. Oczywiście nam tak się wydawało a były to ćwiczenia emisji głosu oraz dykcji. Dowiedzieliśmy się, jak należy siedzieć na krześle, aby nie blokować przepony, jak oddychać, czego unikać siedząc a co robić, żeby nawet mino zmęczenia móc dalej rozmawiać czy pracować w pozycji siedzącej.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie mieliśmy tego dnia podczas warsztatów z radiem. Spośród nich na pewno należy wspomnieć o redagowaniu wiadomości radiowych. Zadanie polegało na stworzeniu spójnego tekstu do wyemitowania na antenie na podstawie materiału bazowego. Oczywiście na początku nie bardzo wiedzieliśmy jak się do tego zabrać ale po przeczytaniu „ Dekalogu” – 10 zasad przekazywania informacji, wiedzieliśmy już więcej. Dowiedzieliśmy się min., że każda informacja musi być rzetelna, jasna i przyciągająca uwagę, że zdania powinny być proste, zwłaszcza zdanie wprowadzające. Z dekalogu, wyczytaliśmy również, że nie należy używać dni tygodnia ani miesiąca, a słów „pan” i „pani” w ogóle się nie używa z wyjątkiem słowa „ pani premier”. Po wszystkich wskazówkach udzielonych nam przez panią dziennikarz przystąpiliśmy do redagowania tekstu. Wybraliśmy zabawny temat „ Nielegalna uprawa konopi”. Zawsze lepiej pracuje się z odrobiną humoru w tle. Po kilku minutach każda grupa przedstawiła rezultaty swoich działań. Pani dziennikarz chwaliła każdego, nikogo nie wyróżniając aby każda kolejna grupa nie miała możliwości poprawić swojego tekstu lub zmienić na „ podobny”. Okazało się, że zadanie nas nie przerosło. Praca w grupie okazała się ciekawa i przyniosła efekty. Po tych zmaganiach otrzymaliśmy karteczki z wierszykami. Na pierwszy rzut oka wydawały się one łatwe ale gdy zaczęliśmy je czytać, okazało się, że to prawdziwe „ łamacze języka”, mające na celu poprawę wymowy. Czytając wierszyki na głos szumieliśmy, chrzęściliśmy i syczeliśmy próbując zmierzyć się z trudnymi głoskami na zasadzie „ Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie a Szczebrzeszyn z tego słynie”. To oczywiście próbka, bo teksty były o wiele trudniejsze. Mieliśmy przy tym doskonałą zabawę, mimo że na początku odrobinę wstydziliśmy się. Kolejną zabawą były „ Tratwy”. To na jej podstawie poznaliśmy w praktyce pracę dziennikarza i na zasadzie przenośni odkryliśmy, że zwłaszcza w tej pracy zespół musi współpracować, pomagać sobie nawzajem, wspierać, przejmować w razie potrzeby role. Na własnej skórze odczuliśmy, że na sukces zespołu składa się ciężka praca poszczególnych jednostek a ta zabawa nam to uświadomiła.

Warsztaty zakończyliśmy około godziny 11.30. Na koniec podziękowaliśmy pani dziennikarz i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Wiemy, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie. Pani Bernadeta obiecała nam kolejne warsztaty tym razem z dramy oraz jak radzić sobie ze stresem. Mieliśmy okazję przybliżyć naszą szkołę, instytucje w niej działające, organizacje uczniowskie, przedsięwzięcia. Opowiedzieliśmy również o naszym mieście. Okazało się, że pani dziennikarz jest dość częstym gościem w naszym mieście. Nie są jej obce Muzeum Ziemi Strzyżowskiej, okolica, organizacje działające na terenie miasta i gminy jak również szkolnictwo. Swoim profesjonalizmem, wiedzą , otwartością i szczerością wzbudziła w nas zdecydowanie wielką sympatię.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty oraz nagrania. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w warsztatach zwłaszcza, iż pani Bernadeta zrobiła to nieodpłatnie. Dziękujemy za wspaniałe przeżycia, dobrą zabawę połączoną z profesjonalizmem. Dziękujemy, że mamy możliwość poznania takich ludzi, jak pani Bernadeta. W świecie coraz częściej pozbawionym wartości warto znaleźć kogoś na kim można się wzorować.

Redakcja Fun.Tv, uczniowie MZS w Strzyżowie

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przetłumacz stronę

E-dziennik UONET+
Pomoc do e-dziennika
Zdalne lekcje
Harcerska Drużna Wodna

Zapraszamy!


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 364
Najnowszy użytkownik: eterian
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:20
Zachód słońca: 19:25

Dzień trwa:
14 Godzin 05 minut
I jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:28