Uroczyste posadzenie Dębu Pamięci przez dyrekcję i młodzież
Dodane przez kgfusion dnia 06/17/2010 10:38
W dniu 11.06.2010 r. przed Domem Kultury w Strzyżowie odbyła się podniosła uroczystość sadzenia Dębu Pamięci przez dyrekcję i młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń - ocalić od zapomnienia". Sadzonki dębów ufundowało Nadleśnictwo Strzyżów przedstawicielom szkół różnych typów i placówkom wychowawczym, w celu upamiętnienia i przybliżenia lokalnym społecznościom postaci naszych katyńczyków.


Sadzonki te zostały wręczone szkołom przez władze powiatowe i gminne, na placu przy Zespole Szkół w Strzyżowie, w dniu 26.04.2010 r., w czasie uroczystości poświęconej powiatowym obchodom 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz Święta Flagi Państwowej.
W ceremonii sadzenia drzewa szkołę reprezentowali: dyrektor - pan Janusz Włodyka; wicedyrektorzy - pani Danuta Ziobro i pan Wiesław Łuszczki; poczet sztandarowy wraz z opiekunem - panią Jadwigą Wawrzonek; nauczyciel j. polskiego - pani Kinga Dulęba oraz reprezentanci klas ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

Dąb, który posadziliśmy, został poświęcony pamięci ppor. piech. Zbigniewa Teofila Gniłki, syna Teofila i Ludwiki z Urbaników, urodzonemu 10.11.1914 r. w Strzyżowie i ochrzczonemu 21.11.1914 r. w strzyżowskim kościele.

Zbigniew Gniłka został awansowany na stopień porucznika 01.10.1938 r. Dowodził plutonem w 5 kompani w II baonie tego pułku. Ostatnie ferie zimowe przed wojną (luty 1939 r.) spędził w Różance u rodziny. Jak wspomina swego ojca Alicja Wojtowicz: „Tato przymocował na podwórzu tarczę strzelniczą i obaj z kuzynem Zbyszkiem strzelali do niej (...)”. „Tato umówił się z kuzynem, że za rok powtórzą ćwiczenia strzelnicze (...)”. Po powrocie do jednostki nie wrócił już w rodzinne strony. Wybuchła wojna, a Zbigniew trafił do sowieckiej niewoli. Był więziony w Starobielsku, został zamordowany w Charkowie. Pośmiertnie mianowany na stopień porucznika.

Opracował
mgr Wiesław Łuszczki